cena: 720 din.
Kada se govori o sorti grožđa koja ovde najčešće nosi naziv italijanski rizling (poznatoj i kao graševina ili grašac), treba reći da ona ima sasvim besmisleno ime. Nema, kao prvo, ama baš nikakve veze s Italijom. a nije mnogo čvršća ni njena spona s onim pravim (odnosno jedinim) rizlingom, onim rajnskim. Pošto mu ime sugeriše određenu sličnost ili srodnost s imenjakom s Rajne, treba naglasiti da je italijanski rizling potpuno zasebna sorta, kao što je to šardone, traminac ili bilo koja druga, pa ga tako treba i posmatrati.
Italijanski rizling s Fruške gore, iz 2012. – vinarije Vinum – ima lepu, bledožutu boju, sa zelenkastim odsjajem.
Miris je sortan, upadljivo voćan, svež. Nosi naglašene kiseline. Ipak, uravnotežen. U nekom trenutku oseti se „težina“ prezrelog voća i – petrolej. Kad smo već kod petroleja – iako veliki broj vinopija voli da oseti ovu aromu – među stručnjacima postoji dilema u pogledu toga da li je ona posledica određene tehnološke greške, ili nije. Kako bilo, ja se ubrajam u one kojima prija.
Alkohol, iako prilično jak (13,5%), fino je uklopljen u mirisnu strukturu i očuvan aromatski kompleks, koji je verovatno posledica kontrolisane fermentacije.
Harmonija kiselina i aroma nastavlja se i u ustima. Sve deluje dobro upakovano i osvežavajuće. Blagim zagrevanjem u čaši (do 12°C) ovo vino delimično gubi voćne karakteristike, ali dobija na dubini i kompleksnosti aroma.
Srednje telo i ista takva završnica, koja vodi do blage gorčine koštice kajsije, čine ovo vino nepretencioznim, ali dobrim izborom za letnje večeri, posebno u ovom cenovnom rangu.
Nisam ga jos uvek probala, tako da je defitivno, po tvom opisu, ovo moje sledece vino.
Javi utiske:) Mislim da se nećeš prevariti:)