prosečna cena: 1 500 din.
U poslednje vreme smo svedoci da se kod nas – kao i u ostatku sveta, uostalom – sve više govori o organskoj i biodinamičkoj proizvodnji grožđa. U stvari, ova dva proizvodna metoda se vrlo često izjednačavaju, s tim da se biodinamika smatra nekom vrstom naprednije organske proizvodnje, „obogaćene“ pomalo čudnim dodacima, u vidu praćenja lunarnih kalendara, uključivanja filozofije, okultizma, metafizike…
U najkraćem, organska proizvodnja podrazumeva upotrebu uglavnom prirodnih preparata za đubrenje i zaštitu loze, ograničava upotrebu genetski modifikovanih sredstava, i, zapravo, u centar pažnje stavlja zdravlje zemljišta. Ovakva proizvodnja je, važno je i to naglasiti, skuplja od konvencionalne proizvodnje.
Biodinamički način razmišljanja u proizvodnji vina, otprilike, podrazumeva takođe zdravlje zemljišta, ali uključuje i pomalo kontroverzne homeopatske preparate, uključujući, na primer, kravlju balegu fermentisanu u kravljem rogu zakopanom u zemlju, hrastovu koru fermentisalu u lobanji domaćih životinja, itd. Vrlo zanimljivo, zabavno, a oni koji o tome znaju mnogo više od mene kažu da − uprkos teškoj naučnoj dokazivosti značaja svega nabrojanog − ova metoda nije bez pozitivnih rezultata.
Već sam pisao da vinarija McCulloch Wines koristi biodinamički pristup proizvodnji svojih vina i da je to jedan od razloga zbog kojeg sam bio radoznao da se upoznam s njihovim asortimanom. Posle onog odličnog traminca, na redu je njihov MCC merlot – malbec 2012.
Ovo vino je proizvedeno u ograničenoj seriji od 975 boca.
Da li zbog gorepomenutih živopisnih metoda proizvodnje ili ne, pomalo se čudno ponaša u čaši. Boja je lepa, duboka, skoro ljubičasta. Farba zidove čaše, ostavljajući neobičan, skoro mastan trag na njima. Stvara nekakav sfumato efekat.
Posle sat vremena u dekanteru, na nosu, isprva, neobično. Čudan miris koji, ipak, brzo prođe, ostavljajući za sobom sasvim prijatan trag zrelih, slatkih, zgnječenih kupina. Gust, moćan a nenapadan miris.
Alkohol ne previše primetan. Iako vrlo jak (15%), odlično sakriven.
Ukus intenzivan, voćni. Veoma prijatan. Dominiraju arome sitnog crnog voća.
Tanini pomalo svadljivi, kiseline dobre. Balans blago narušen u korist tanina.
I naknadni ukus intenzivan, snažan. Čokoladno-voćni, uz primesu kafe. Traje dugo, ostavlja utiska punoće u ustima. Na samim obodima, donosi i nešto začinskih aroma.
Alkohol primetniji u ustima i stomaku, nego na nosu.
Veoma mi se dopada ovo vino. Nekonvencionalno, karakterno. Oštro, a pitko, zavodljivo. Zaokuplja pažnju.
Pomalo iznenađujući stil za crveno vino s Fruške gore.
Jeste da čaša iza njega ostaje jako „zaprljana“, ali vredi. 🙂
Odlično.
ima li ko da mi pokloni? pijem 100 posto